EN 15038:2006 Translation Services – Quality Management Certificate

The International Standards provide guidelines to enable translators and translators to record, maintain and retrieve terminological information in connection with translation quickly and easily.

 

image

What are the ISO Standards?

ISO is the abbreviation for international standards body. ISO standards, on the other hand, are called internationally valid rules determined by this institution. ISO documents are proof that a company has international standards in the relevant subject. In addition, these documents are issued by the ISO institution. Although ISO standards differ according to the type of document in question, the common feature of all standards, regardless of the field, is that they are international.

What is EN 15038:2006 Translation Services - Quality Management Certificate?

EN 15038:2006 Translation Services – Quality Management System Certificate is a document that translation organizations should have. This certificate is given by the certification bodies independently and with the on-site audit method. This document is part of the certification that can prove a translation-specific quality management process, and this globally accepted document is the only document sought as a criterion in the European Union tender specifications.

The Impact of EN 15038:2006 Translation Services - Quality Management Standard

Türkiye Çeviri İşletmeleri Derneği tarafından yapılan girişimler sonunda EN 15038:2006 Tercüme Hizmetleri Kalite Yönetim Sistemi; Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylanmış bir belge statüsüne kavuşmuştur. TS EN 15038:2006 numaralı standart, Çeviri Hizmetleri Hizmet Özellikleri olarak 2006 yılı Nisan ayında yayınlanmıştır. Bu standardın amacı, tercüme hizmeti veren firmaların uyacakları hizmet kalitesi koşullarını belirlemekte olup sözlü çeviri hizmetleri bu standardın kapsamına girmemektedir.

Our Company's Opinion on the EN 15038:2006 Translation Services - Quality Management Standard

Tercüme hizmeti sağlayan firmalarda en önemli kaynak insan olup EN 15038:2006 standardı sadece tercüme işini yapacak kişilerin değil, editör ve denetimci olarak görev yapan kişilerin de sahip olması gereken beceri ve özellikleri belirleyen bir belgedir. Bu sebeple şirketimiz, bu standart doğrultusunda çeviri süreçlerini yönetmekte olup şirketimiz bünyesindeki tüm çeviri işlemleri bu standart çerçevesinde gerçekleşmektedir. EN 15038:2006 Çeviri Hizmetleri- Kalite Yönetim standardı ile alakalı daha fazla bilgi için şirketimize ulaşabilirsiniz.

Contact Us Now For Translation Services In Compliance With EN 15038:2006 Translation Services - Quality Management Standard!

We provide online translation services with the professionality of our crew, especially the translators who translate in the best possible way, free from typos and expression errors. Online translation also brings affordable translation services. While pricing the documents, we take care to defend the interests of our customers.

Frequently Asked Questions (FAQ)

Frequently Asked Questions About EN 15038:2006 Translation Services – Quality Management

Call to Customer Service!

Customer Service solves your complex tasks and answers your questions.

Our customer representatives are active 24/7. Your questions are answered immediately and you can proceed without any problems.

Get a quick quote